Ülkemizde çay üretimi ve tüketimi bakımından dünyanın önde gelen ülkelerindendir.Çay üretimi, eşsiz güzelliklerine sahip doğu Karadeniz bölgemizin temel geçim kaynaklarından biridir. 1971 yılına kadar devlet tekelinde olan çay üretimine, 1984 yılından itibaren özel teşebbüs kademeli olarak girmiştir.
AKFA Çay Tesislerinde, en son çay işleme teknolojisi kullanılarak, el değmeden üretim yapılmaktadır. Toplam 3 adet yaş çay işleme, 1 adet kuruçay paketleme fabrikamızda, yıllık 50.000 ton yaş çay işleme ve kuruçay paketleme yapılmaktadır.

AKFA Çay, yaygın dağıtım ağı ile Türkiye'nin ilk TSE ve ISO - 9001 belgelerine sahip özel üreticisidir. Ayrıca, çay saatlerini değişilmez lezzeti zengin çay çeşitlerini (Filiz, Rize Harman, Tiryaki, Ceylon Blend, demlik ve bardak poşetlerle) üretir. Türkiye'nin ilk ve en büyük üreticisi olmanın onurunu ve gururunu tüm AKFA Çay tiryakileri ile paylaşmaktadır.
AKFA Çay, en son teknolojiyle donatılmış tesislerinde, engin tecrübesi ve yetişmiş personeliyle sağladığı kaliteli üretimini, müşteri memlununiyetine verdiği önemle tatlandırarak, yeni lezzetlerle ve yeni pazarlara doğru filizlenmektedir...
Siyah çay, Camellia sinensıs (Lınneaus) O.Kuntze türünün farklı varyetelerinin yaş çay yaprağı (iki buçuk yaprak), tomurcuk ve bunlarla bitişik taze sap kısımlarının uygun yöntemlerle işlenmesiyle elde edilen üründür.
Siyah çay kendisine has görünüş, renk ve kokuda olmalı, yabancı koku ihtiva etmemeli, İçersinde gözle görülebilen yabancı madde bulunmamalıdır. Yabancı maddeler, siyah çay dışındaki tüm maddeleri kapsar. Siyah çay, taze ve körpe çay yapraklarının soldurma, kıvırma, fermantasyon, kurutma, tasnif ve ambalajlama işlemleri sonucunda elde edilir.